Mason Lemberg
1 год ·
Дивіться...
В 2014 році Газпром і Нафтогаз подали в Стокгольмський суд одне на одного.
Найбільші претензії були у Газпрому.
В чому вони полягали?
В 2009 році Тимошенко Юлія Володимирівна, порушивши закони України, самостійно, без рішення Уряду, прийняла рішення укласти газовий контракт з Путіним.
Одною з умов газового контракту була умова - "бери або плати". Тобто, ми мали щорічно закупляти в Росії 52 млрд. кубів газу. А якщо ми не закупляли, то все рівно мали це цей НЕзакуплений газ платити.
Україна (без Криму і частини Донбасу) спожила 30 млрд. кубів газу. Навіщо нам було купляти в 2 рази більше (і платити якщо не закупили), не скаже ніхто, окрім Путіна і Юлії Володимирівни, які домовлялися про таку прекрасну "схему" кілька годин в приватній бесіді.
Зрозуміло, що Україна не могла закупляти стільки газу, нам він не потрібен. Путін фіксував борги за НЕзакуплені об'єми газу і щоразу шантажував цими боргами, вимагаючи за непред'явлення боргів до сплати якихось політичних поступок. Тут ми згадаємо Харківські угоди про продовження розміщення Чорноморського флоту Росії в Севастополі, за що голосували цілий ряд "потріотів" і борців з "окупаційним режимом Порошенка", таких як Богословська, укропівський потріот Палиця, Литвин та інші.
Газпром накопичував нашу заборгованість за НЕпоставлений газ, щороку її ставало більше і вага газового шантажу ставала все більшою.
Коли в 2014 році стало зрозуміло, що все пропало, Порошенко не погодиться на політичний шантаж в обмін на газ, Газпром пред'явив газовий позов в загальному розмірі 45,78 млрд. дол. США.
Нафтогаз же виставив свій позов у розмірі 17,87 млрд. дол. США - це сума переплати за газ по завищених цінах.
Що ми маємо по факту?
Плюси:
+ всі борги по принципу "бери або плати" скасовані і ті що були, і ті що будуть (по контракту)
+ знижена ціна (від тої що хотів Газпром) за спожитий газ в 2-му кварталі 2014 року
+ газпром постачав газ в ОРДіЛО на свій страх і ризик і за свої гроші.
Мінуси:
- Суд не задовільнив наш позов в розмірі 17,87 млрд. дол. США (сума переплати за газ). Тобто, все те, що ми вже заплатили раніше в 2009-2013 роках, коригуватися не може. І тут би хотілося розібратися в причинах чому так сталося. Чи тому, що суми не коригуються, чи просто тому, що наші обрахунки були не коректними...Але факт є фактом - все що Юля і Янек переплатили Газпрому, поверненню не підлягає.
- Ми все ж таки повинні заплатити за поставлений і неоплачений/частково оплачений газ близько 2 млрд. дол. США. Йдеться передусім за газ, наданий Янеку взимку 2013-2014.
- В 2018 році ми повинні купити в Росії 5 млрд. куб. газу. Цей газ нам потрібен, бо, нагадаю, споживаємо ми близько 30 млрд. кубів.
Додатково, той же Стокгольмський суд буде розглядати позов Нафтогазу проти Газпрому, який стосується транзиту газу. Ми хочемо стягнути в Газпрому - близько 18 млрд. дол. США, Газпром хоче стягнути з нас близько 6,6 млрд. дол. США.
Тому, якщо бути об'єктивним, це рішення не є нашою однозначною перемогою, ми хотіли більше. Отримали менше.
Але це рішення Стокгольмського суду є однозначною поразкою Росії, яка тримала нас в заручниках, завдяки газу і планувала нас колонізувати, нав'язавши 50 млрд. дол. боргів, які ми не могли віддати...
Також це рішення є причиною для порушення кримінальної справи по відношенню до Тимошенко Юлії Володимирівни, дії якої спричинили не тільки значні фінансові втрати, але й фактично привели до втрати Україною незалежності в період з 2009 до 2014 року.