Перейти до змісту

Польщі приготуватись!


kuskus

Recommended Posts

 

 


МИД РФ: действия Варшавы в инциденте с самолетом Шойгу не остаются без соответствующей реакции России

 

І шо, заборонять разеянам крім яблук ще й польску картоплю Їсти?

Link to comment
Share on other sites

 

Телеканал ДОЖДЬ @tvrain

МОЛНИЯ. МИД РФ: действия Варшавы в инциденте с самолетом Шойгу не остаются без соответствующей реакции России - Интерфакс

 

прасцыцы, а што случилось с самолётом шойги?

а то я опять все пропустила... 

Link to comment
Share on other sites

 

 


Шойгу забанений в ЄС

Ему еще и 300 штрафных баллов сверху накинули за попытку пролета над ЕС с левого аккаунта самолета во время бана

Link to comment
Share on other sites

Michnik: Zachód nie rozumie, że Ukraina walczy o wolność całej Europy

Bartosz T. Wieliński, Wilno

 

21.08.2014 , aktualizacja: 21.08.2014 15:24
A A A Drukuj
http://bi.gazeta.pl/im/2c/e9/fb/z16509228Q,Redaktor-naczelny-Gazety-Wyborczej-Adam-Michnik.jpg

Redaktor naczelny Gazety Wyborczej Adam Michnik (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

- Kraje Zachodu nie rozumieją, że Rosja stała się krajem nieprzewidywalnym, a Ukraina obecnie walczy o wolność dla całej Europy - mówił w Wilnie naczelny "Wyborczej". Był jednym z uczestników konferencji poświęconej 25. rocznicy utworzenia Łańcucha Bałtyckiego.
http://wyborcza.pl/paypath/images/padlock_opened_blue.png
23 sierpnia 1989 r., dokładnie pół wieku po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow dzielącego środkową Europę między strefy wpływów III Rzeszy i ZSRR, ponad dwa miliony Litwinów, Łotyszy i Estończyków chwyciło się za ręce. Powstał liczący 600 km ludzki łańcuch biegnący z Wilna do Rygi i dalej do Tallinna. W ten sposób Bałtowie protestowali przeciwko polityce ZSRR, do którego ich kraje jeszcze wówczas należały. O godz. 19 uczestnicy na kwadrans podnieśli w górę ręce. Akcja zakończyła się wielkim sukcesem i dodała Bałtom odwagi w walce o oddzielenie się od ZSRR. Pół roku później niepodległość ogłosiła Litwa. Moskwa wysyłając do Wilna czołgi i komandosów próbowała Litwinów spacyfikować, ale przegrała.

 

Rosja wciąż groźna

 

Ale wspomnień na konferencji było niewiele. Uczestnicy - politycy i dziennikarze z krajów bałtyckich, Polski i Ukrainy - byli zgodni, że Rosja znowu jest zagrożeniem. Aneksję Krymu i podpalenie wschodniej Ukrainy przez zbrojonych przez Kreml rebeliantów przyrównywano do aneksji Sudetów przez III Rzeszę w 1938 r. albo państw bałtyckich przez ZSRR dwa lata później.

 

- Wówczas nadworni pisarze Stalina pisali o tym poematy. Teraz nie ma na to najwyraźniej czasu - gorzko żartował Audrius Siaurusevicius, prezes litewskiej publicznej telewizji i radia.

 

- Z tej historii szczególnie dziś trzeba wyciągać wnioski. Wolność nie jest dana raz na zawsze - mówił litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkievicius, wspominając wydarzenia na Ukrainie. Porównywał je do stłumienia przez ZSRR powstania na Węgrzech w 1956 r. i inwazji na Czechosłowację 12 lat później. - Musimy bronić w Europie naszych wartości. Słowa Jana Pawła II: "Nie lękajcie się", pozostają aktualne.

 

Michnik: Nie, dla logiki Ławrowa

 

Michnik krytykował zaś kraje starej Europy za naiwność, bo traktują Moskwę jako przewidywalnego partnera, z którym można się dogadać: - Tymczasem szef rosyjskiej dyplomacji Sergiej Ławrow negocjuje na zasadzie: "co moje to moje, a o tym co twoje, to możemy pogadać". Nie wolno nam akceptować tej logiki - przestrzegał, nawiązując do zakończonych bez efektów negocjacji w Berlinie (w zeszłą niedzielę wzięli w nich udział ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji).

 

Michnik wytykał Europejczykom, że dają się Kremlowi rozgrywać: - Dlaczego Polska i Litwa nie wpadły na pomysł wysłania na Ukrainę konwoju humanitarnego? Czy trzeba było czekać, aż na ten pomysł wpadnie Putin? Apelował też o zakończenie polsko-litewskich kłótni o pisownię nazwisk mieszkających na Litwie Polaków i dwujęzyczne tablice w miejscowościach zamieszkałych przez polską mniejszość. - Nasze spory leżą w interesie czarnych sotni Kremla - mówił.

 

Łotewski europoseł i były szef dyplomacji Artis Pabriks przestrzegał, że Rosja próbuje skłócić Europę. - Na sankcje UE odpowiada tak, by uderzyć w małe kraje. W naszych społeczeństwach większość solidaryzuje się z walczącą o wolność Ukrainą. Ale ludzie nie są w tej sprawie gotowi na wyrzeczenia. Moskwa nałożyła embargo, by te nastroje podsycić.

 

Pesymistą jest także Vygaudas Usackas, szef przedstawicielstwa UE w Moskwie: - Świat musi zrozumieć, że jeśli konflikt się przeciągnie, grozi nam potworna katastrofa humanitarna. Już dziś mówi się, że liczba uciekinierów sięga 1,5 miliona. I będzie rosnąć. Musimy się na to przygotować.

 

Informacyjny terror z Moskwy

 

Z kolei Audrius Matonis, szef informacji w litewskiej publicznej telewizji i radiu, przestrzegał przed rosyjskimi mediami: - One nie prowadzą kampanii propagandowej, tylko stosują informacyjny terror. Łamią podstawowe zasady dziennikarstwa, bombardują widza fałszywymi informacjami, szczują na Ukraińców i Zachód.

 

Tymczasem w Estonii rosyjskie stacje telewizyjne mają większą widownię niż stacje krajowe. Na Litwie jest lepiej, tamtejsze i rosyjskie stacje w rankingach oglądalności idą łeb w łeb. Ale rosyjskie programy oglądają nawet litewscy Polacy.

 

- Widzów przyciągają ciekawe programy rozrywkowe. Ale kilkunastominutowe występy przerywa się wiadomościami. Jest w nich mowa o ukraińskich faszystach i krwiożerczym zachodzie. A potem znowu muzyka - opisuje Matonis.

 

Litwa broni się przed tą propagandą, wyłączając rosyjskie kanały (niektóre kablówki transmitują je z Ukrainy). Kraje bałtyckie chcą też stworzyć niezależną rosyjskojęzyczną stację dla mieszkańców b. ZSRR. Plan nie nabrał jednak jeszcze konkretnych kształtów.

 

Współorganizatorem konferencji "What to Do with a Freedom? Creation of the New Europe and Future Visions of the 21st Century" jest Fundacja Bronisława Geremka.

 

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75477,16509017,Michnik__Zachod_nie_rozumie__ze_Ukraina_walczy_o_wolnosc.html#ixzz3Bp2ZzrAa

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Створити...