Перейти до змісту

Расслабиться? Или новый этап глобальной войны? (Белорусь, зеленые человечки)


Recommended Posts

от кого? там все русскоязычные... которые на белорусском говорят, мне только в польше попадались

 

у них католики вроде почти все поголовно беларускоговорящие

Link to comment
Share on other sites

 

 


а весь этот бацькин п..ж против хуйла на публику фигня

Само собой.

С другой стороны, бацька достаточно хитер, чтобы кинуть его когда ветер поменяется в нужную сторону.

Но пока он не поменялся.

Link to comment
Share on other sites

Эта война началась для украинцев достаточно унизительно, и продолжалось это до полноценного включения добровольческих + восстановления боеготовности костяка армии. Признавать, вспоминать и вообще думать о таком для нас достаточно неприятно, и у многих возникает острая потребность найти кого-то еще больше неготового дать отпор рашке.

Так что вы уж нас извините. Периодические гадости, которые мы говорим в адрес Беларуси - это от боли, а не от злобы или презрения.

 

Пра баяздольнасць нашай арміі нічога сказаць не магу, не маю інфармацыі.

Не думаю, што яна будзе тварыць перашкоды расейскай арміі, калі тая зайдзе на тэрыторыю РБ і паспрабуе напасці на Украіну. Армія падпарадкоўваецца прэзідэнту, а ён ніколі не аддасць загад выступіць суцпраць Расеі.

Не думаю, што наша армія будзе ўдзельнічаць у нападзе на Украіну.

 

Ці пойдзем партызаніць, калі Расея захоча нас захапіць?

Думаю, што партызанка будзе, аднак ацаніць маштаб пакуль цяжка, усё залежыць ад абставінаў.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 


Пра баяздольнасць нашай арміі нічога сказаць не магу, не маю інфармацыі.

Как показывает украинский опыт, это - плавающая величина, которая может очень сильно измениться за буквально пару месяцев - и причем измениться не на радость агрессору.

 

 


Не думаю, што яна будзе тварыць перашкоды расейскай арміі, калі тая зайдзе на тэрыторыю РБ і паспрабуе напасці на Украіну. Армія падпарадкоўваецца прэзідэнту, а ён ніколі не аддасць загад выступіць суцпраць Расеі. Не думаю, што наша армія будзе ўдзельнічаць у нападзе на Украіну.

Мне тоже так кажется. Лукашенко осмелится укусить рашку только если это будет мировым трендом месяца эдак с три.

Хотя... как показывает тот же украинский опыт  :gigi: иногда "грозного и держащего все под контролем" диктатора спустя те же пару месяцев уже никто и не вспоминает

Link to comment
Share on other sites

Мне тоже так кажется. Лукашенко осмелится укусить рашку только если это будет мировым трендом месяца эдак с три.

Хотя... как показывает тот же украинский опыт  :gigi: иногда "грозного и держащего все под контролем" диктатора спустя те же пару месяцев уже никто и не вспоминает

 

У нашага бяссменнага няма саюзнікаў, акрамя расейскага кіраўніцтва, і ягоная ўлада да таго часу, пакуль Расея падтрымлівае яго. Расея зацікаўленая мець буферную зону, якою яна можа кіраваць. Таму ёй патрэбна лаяльнае кіраўніцтва ў Беларусі. А нашаму сонцападобнаму патрэбны энерганосьбіты па зніжаных цэнах, фінансаванне кульгавай эканомікі і хуткая дапамога ў падаўленні людскіх пратэстаў.

Зыходзячы з гэтага, можаце скласці мазаіку дзеянняў нашага кіраўніка, а таксама спрагназаваць развіццё сітуацыі ў розных напрамках.

Змінено користувачем Soloviev
Link to comment
Share on other sites

Пра баяздольнасць нашай арміі нічога сказаць не магу, не маю інфармацыі.

Не думаю, што яна будзе тварыць перашкоды расейскай арміі, калі тая зайдзе на тэрыторыю РБ і паспрабуе напасці на Украіну. Армія падпарадкоўваецца прэзідэнту, а ён ніколі не аддасць загад выступіць суцпраць Расеі.

Не думаю, што наша армія будзе ўдзельнічаць у нападзе на Украіну.

 

Ці пойдзем партызаніць, калі Расея захоча нас захапіць?

Думаю, што партызанка будзе, аднак ацаніць маштаб пакуль цяжка, усё залежыць ад абставінаў.

Як  я  кайфую  від  білоруської  мови,  на повному  серйозі.  Як  могли  білоруси  від  неї  відректися?  Для  вступу  до  англійської  спецшколи  навіть  навчила  сина  білоруського  віршика.

Нещодавно  спілкувалася  з  молодою  жінкою  з  Білорусії.  Вона  гід  і  проводить  екскурсії  виключно  білоруською  мовою.  На  моє  запитання,  як  таке  проходить,  вона  відповіла: "А  я  не  питаю,  якою  мовою  проводити  екскурсію. Білоруси - народ  терплячий,  думають,  що  так  і  треба.  Мовчать  і  слухають". 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Як  я  кайфую  від  білоруської  мови,  на повному  серйозі.  Як  могли  білоруси  від  неї  відректися?

 

Гэтак жа, як частка ўкраінцаў адраклася ад украінскай мовы.

 

Для  вступу  до  англійської  спецшколи  навіть  навчила  сина  білоруського  віршика.

 

Во, а мяне бацька калісьці навучыў спяваць "У трембитоньку заграю, заграю, загуду..." :)

Ён дужа любіў вашыя песні і голас меў ад прыроды што той Вадзім-дальнабойшчык.

 

Нещодавно  спілкувалася  з  молодою  жінкою  з  Білорусії.  Вона  гід  і  проводить  екскурсії  виключно  білоруською  мовою.  На  моє  запитання,  як  таке  проходить,  вона  відповіла: "А  я  не  питаю,  якою  мовою  проводити  екскурсію. Білоруси - народ  терплячий,  думають,  що  так  і  треба.  Мовчать  і  слухають". 

 

Не, у нас стаўленне да мовы станоўчае, людзі мову ў асноўным ведаюць, але гаварыць не кожны захоча. Зразумець экскурсавода ні ў кога няма аніякіх праблемаў, таму няма і ніякіх прэтензіяў да яе.

Супраць мовы дообра папрацавала расейская прапаганда, пачынаючы з самых першых класаў школы і нават з дзіцячых садкоў.

З малых гадоў дзецям укладалася ў галовы, што наша мова направільная, грубая, сялянская.

У 30-40-я гады ў нас была практычна поўнасцю знішчана нацыянальная эліта (паэты, пісьменнікі, настаўнікі, інтэлігенцыя, кіраўнікі), на замену якой была завезена багата спецоў і кіраўнікоў з Расеі.

За гады сталінізму загінула каля 40% беларусаў. Таму маем тое, што маем.

Змінено користувачем Soloviev
Link to comment
Share on other sites

 

 


у нас стаўленне да мовы станоўчае, людзі мову ў асноўным ведаюць

Це  приємно  чути.  Коли  я  ще  у  радянські  часи  відвідувала  Білорусію (Пінськ, Гродно),  то  направду  ніде  не  чула  білоруської.  На  моє  прохання  в  книжковому  магазині  про  дитячу  білоруську  книжку  продавщиця  так  визвірилася!  Але  я  сама  знайшла  і  купила.

Link to comment
Share on other sites

я понимаю хорошо. и словарик заказал пару лет тому назад. просто было интересно. в словаре на букву "А" оч. много страниц :fp1:

 

ось назви місяців 

 

студзень
люты
сакавік
красавік
травень
чэрвень
ліпень
жнівень
верасень
кастрычнік
лістапад
снежань
 

Link to comment
Share on other sites

 

Супраць мовы дообра папрацавала расейская прапаганда, пачынаючы з самых першых класаў школы і нават з дзіцячых садкоў.

З малых гадоў дзецям укладалася ў галовы, што наша мова направільная, грубая, сялянская.

У 30-40-я гады ў нас была практычна поўнасцю знішчана нацыянальная эліта (паэты, пісьменнікі, настаўнікі, інтэлігенцыя, кіраўнікі), на замену якой была завезена багата спецоў і кіраўнікоў з Расеі.

За гады сталінізму загінула каля 40% беларусаў. Таму маем тое, што маем.

 

А ти як гадаєш, кацапи тут в Укрaїнi 337 рокiв українiзацiєю займалися, українську мову та культуру плекали? Але ж Україна вистояла - потом i кров'ю, мечем i вогнем, але вистояла i не скиглить як ви:"таму маем тое, што маем".

Link to comment
Share on other sites

што за радость кого-то дерьмом поливать? типа тут все идеально, а вокруг одни идиоты... юзвери, научитесь сначала лад у себя наводить, а не через тын заглядывать... время на заглядывалки лучше потратить куда более конструктивно...
Link to comment
Share on other sites

А ти як гадаєш, кацапи тут в Укрaїнi 337 рокiв українiзацiєю займалися, українську мову та культуру плекали? Але ж Україна вистояла - потом i кров'ю, мечем i вогнем, але вистояла i не скиглить як ви:"таму маем тое, што маем".

 

Не зразумеў. Ты хочаш піпкамі мерацца?

Змінено користувачем Soloviev
Link to comment
Share on other sites

Не зразумеў. Ты хочаш піпкамі мерацца?

 

Ти тут не на хуйлостанському говносайтi, тому поводь себе чемно й тихо, а як хочеш поплакати, то додому, до бацькi.

Зрозумiв, мєрятєль?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ти тут не на хуйлостанському говносайтi, тому поводь себе чемно й тихо, а як хочеш поплакати, то додому, до бацькi.

Зрозумiв, мєрятєль?

 

Пацалуй мяне ў дупу, "ваяр".

Link to comment
Share on other sites

shpylka, а ви, що, дiйсно не знаєте такого українського слова "овид"?!

Дуже дивно, ви ж, схоже, цiкавитеся мовами...

Овид,  твердо  через  "И".  Ні,  чесно  не  чула.  Просвітіть.

Link to comment
Share on other sites

shpylka, а ви, що, дiйсно не знаєте такого українського слова "овид"?!

Дуже дивно, ви ж, схоже, цiкавитеся мовами...

Уже  погуглила.  Так  є  таке,  але  я  щось  сприйняла  Ваш  нік,  як  гедзь.  Може  по  аналогії  зі  своїм.  Даруйте.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Створити...