Перейти до змісту

Recommended Posts

всё это печально, в первую очередь для бритов, но остаётся только "немного подождать" и посмотреть как их новое правительство будет разруливать свой кризис и кризис отношений с ЕС. Смогут справится - бриты выиграют.

Link to comment
Share on other sites

 

 


Ну у вас рядом Ирландия, если совсем уж кризис или ксенофобия ударит, то всегда можно переехать безпроблемно. Работа для айтишников есть, природа та же, да же лучше, Дублин не Лондон конечно, но всё в принципе похоже (хотя многие сферы не так продвинуты как в Англии). Люди приятней чем бриты (имхо).

Та в Лондоні ксенофобія у топці, крім того я білий  :D  Я в Ірландії не був, але кажуть клімат там шлак.

Link to comment
Share on other sites

Єдине, щоб відігрувати назад не почали. Бо це підірве основи основ демократії - волі більшості.

 

там нема бiльшостi, побєда 51/49 то не бiльшiсть, вибачте.

Змінено користувачем Бацилла
Link to comment
Share on other sites

Землетрясение:

 

До половини членів тіньового уряду Британії заявлять про намір піти у відставку, щоб спровокувати відставку лідера Лейбористської партії Джеремі Корбіна. Це відбувається після того, як напередодні пан Корбін звільнив тіньового міністра закордонних справ Гілларі Бенна, пише ВВС.

Тіньовий міністр охорони здоров'я Хайді Александер сказала, що йде «з важким серцем». Корбіну загрожує вотум недовіри після його заяв про те, що він «зазнав невдачі» під час референдуму щодо членства в ЄС.

Під час референдуму лейбористи виступали за те, щоб Британії залишилась в складі Євросоюзу.

 

http://glavcom.ua/news/brexit-polovina-tinovogo-uryadu-britaniji-yde-u-vidstavku-358620.html

Link to comment
Share on other sites

Та в Лондоні ксенофобія у топці, крім того я білий  :D  Я в Ірландії не був, але кажуть клімат там шлак.

Это да... причина по которой я таки уехал после долгих лет. Ирландцы могут пару лет вспоминать "то славное лето где было 3-4 недели солнечной погоды подряд"... В принципе к дождю через пару лет привыкаешь и даже не замечаешь, но отсутствие солнца таки напрягает - я не осознавал в каком депресняке был до тех пор пока не переехал в Испанию, где солнца валом и всё яркое...  

Змінено користувачем sergiano
Link to comment
Share on other sites

ура! я понял! - популисты это те, мнение которых вам (мне, нам, им) не нравится :D Такой модерный эвфемизм послать и на и в

.. Britain WILL enter recession, Farage predicts - but Ukip leader insists the downturn has nothing to do with Brexit  - ну молодцы, чо  :pleasant:

Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article-3660536/Nigel-Farage-predicts-Britain-enter-recession.html#ixzz4Cgk9ZeKa 

Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

там нема бiльшостi, побєда 51/49 то не бiльшiсть, вибачте.

По-перше, вроді 51,9% проти 48,1%. Тобто ~52%. Нема більшості - то 50 на 50. Дозволю собі нагадати, що наш однотуровий гарант виграв вибори саме з результатом 52%. Чи тут Ви теж будете стверджувати, що то не більшість і "царь нє настоящій" (ой, през не легітимний)?!!

 

По-друге, в парламентаризмі перевага навить на один голос дає перемогу. Така вона, демократія. Чи тут читаєм, а тут не читаєм?

 

Демократія - це і вміння прийняти перемогу опонента, навить якщо тисвято переконаний, що це неправильно. Ну от я категорично була не згідна з перемогою Панамки і не я одна... Але змирилися.

 

По-третє, так все таки конкретно по пунктах - з якого приводу крики "шеф, всьо пропало, гіпс снімают, клієнт уєзжаєт!"?

 

ЗІ: дешева ваоюта - профіт експортерам. Це якщо не буде гіперу. А його не буде.

Link to comment
Share on other sites

и да и нет... 40% жратвы закупается, пойдут цены вверх. Хотя есть шанс на фермерский бум.

У нас всі овочі майже - Іспанія. Тому це подорожчає. А майже безкоштовне молоко - подешевшає і фермерам буде жопа.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

По-третє, так все таки конкретно по пунктах - з якого приводу крики "шеф, всьо пропало, гіпс снімают, клієнт уєзжаєт!"?

ну вообще-то, тут большинство переживает за саму Англию (я лично ещё за Ирландию и как на ней это отразится с границей посреди страны, таможней, паспортами и тд). Это решение бритов, и даже если ктото и считает это неимоверной глупостью бритов, все будут респект зеир децишн - демократия.

Про "клиент уезжает" - уже из ЕС высказались что "жаль конечно, но давайте побыстрее валите раз решили".

Link to comment
Share on other sites

У нас всі овочі майже - Іспанія. Тому це подорожчає. А майже безкоштовне молоко - подешевшає і фермерам буде жопа.

ну накрайняк приезжайте к нам в Испанию, если есть работать удалённо  :)

Хотя проще наверное всётаки в Австрию/Германию где люди говорят на английском...

Link to comment
Share on other sites

По-третє, так все таки конкретно по пунктах - з якого приводу крики "шеф, всьо пропало, гіпс снімают, клієнт уєзжаєт!"?

 

С того, что на ровном месте и без особых причин создается опасный пример.

 

Должно быть крыссияне и доунбасяне точно так же бежали на брехорендумы, а на все вопросы "нафига?" отмахивались.

 

Британия, конечно, это не Крым и не Донбасс, это мощное государство с многовековой историей. Но от этого не становится меньшим тот факт, что Британия находится рядом с континентальной Европой и всё, что происходит в последней, будет иметь влияние на UK. И выход Британии происходит как раз тогда, когда это выгодно Хуйлу, в том числе и в плане разобщения ЕС.

Link to comment
Share on other sites

B-) B-) B-)

 

Пока трывае массовая истерия, Польша решила взять быка за рога   8-)

 

Польща скликає зустріч глав МЗС країн ЄС через Brexit - ЗМІ
Неділя, 26 червня 2016, 11:10

 

Глава МЗС Польщі Вітольд Ващиковський організовує в понеділок 27 червня у Варшаві саміт глав дипломатії більшості європейських країн.

Про це повідомляє Радіо "Польща".

Метою зустрічі буде обговорення підсумків референдуму у Британії, на якому більшість жителів країни проголосували за вихід зі складу Євросоюзу.

Саміт буде організований як відповідь на зустріч 6 країн-засновників ЄС, яка відбулася 25 червня в Берліні.

Як повідомляє видання, міністр Ващиковський надіслав  через польські посольства запрошення для міністрів закордонних справ країн ЄС, які не були запрошені головою німецької дипломатії Франком-Вальтером Штайнмайером на засідання в Німеччині.

Глава польської дипломатії запропонував у понеділок, 27 червня, провести робочий ланч.

"Потрібно вирішити, як ЄС буде функціонувати в ситуації, що склалася, яку модель переговорів з Великою Британією потрібно вибрати. Ми вважаємо, що немає причин для поспіху. Поки Сполучене Королівство не вийде з ЄС ми буде ставитися до нього як до повноправного члену союзу", - сказав  Ващиковський.

 

 

 

А другой рукой первые  шаги к новому объединению европейских стран, пока в рамках существующих структур :tu:

 

 

 

Польща хоче створити асамблею Вишеградської четвірки, Румунії та України


Неділя, 26 червня 2016, 14:08

 

На економічному форумі в Криниці (Польща) планується запропонувати сформувати міжпарламентську асамблею в форматі чотирьох країн Вишеградської групи (Польща, Чехія, Словаччина, Угорщина) і ще двох сусідніх країн Карпатського регіону - Румунії та України.

Про це повідомив спікер Сейму Польщі Марек Кухчинський у Трускавці Львівської області в неділю, передає "Інтерфакс-Україна".

"Ми хочемо запропонувати нашим колегам з Чехії, Угорщини створити спільну асамблею з Україною, Румунією не тільки в форматі чотирьох країн", - сказав він.

Разом з тим, Кухчинський допустив, що таке питання може бути обговорено і до початку форуму, вже в липні поточного року.

За його словами, країни карпатського регіону повинні посилити співпрацю для розвитку інфраструктури і поліпшення економічної ситуації в регіоні, а Україна, зокрема, повинна збільшити кількість пунктів пропуску на своєму кордоні з західними сусідами - країнами-членами ЄС.

"На даний момент така співпраця дуже слабка. Потрібно поставити мету - збільшити кількість пунктів переходу через кордон, поліпшити інфраструктуру між Україною та Словаччиною, Україною і Румунією, Україною та Польщею", - сказав Кухчинський.

Глава Сейму Польщі нагадав, що з 1 липня 2016 року Польща стає головуючою країною в Вишеградській групі.

Разом з тим, спікер Верховної Ради Андрій Парубій після двосторонньої зустрічі з Кухчинським заявив про серйозну перспективу розширення співробітництва країн карпатського регіону.

"Ми обговорили питання міжрегіональної співпраці... Ми прийшли до спільного розуміння, що бачимо велику перспективу розширення міжрегіонального співробітництва. Є великий потенціал економічний, транзитний, в питаннях безпеки", - сказав Парубій.

Як очікується, ювілейний XXV Економічний форум в Криниці-Здруй (Польща) пройде з 8 по 10 вересня поточного року. На ньому очікується більше 3 тисяч гостей з Європи, Центральної Азії, США.

Українська правда

Link to comment
Share on other sites

Why not Texit?': Texas nationalists look to the Brexit vote for inspiration

 

https://www.theguardian.com/us-news/2016/jun/19/texas-secession-movement-brexit-eu-referendum

 

надо будет если подбежать поклацать голосовалку, если шо B-)

Link to comment
Share on other sites

Свежий НЙТ

 

http://www.msn.com/en-us/money/markets/%e2%80%98brexit%e2%80%99-in-america-a-warning-shot-against-globalization/ar-AAhDaoL?ocid=spartanntp

 

‘Brexit’ in America: A Warning Shot Against Globalization

 

When the mills that birthed the industrial revolution in cities like Manchester and Birmingham still powered the British economy of the mid-20th century, Robert Stevenson was a frequent visitor to the Midlands.

 

Eastman Machine, the company his family helped start in upstate New York 128 years ago, had a big factory 100 miles north of London, and Britain accounted for roughly a fifth of the firm’s sales.

That was then. While Britain is still an important market for Eastman’s sophisticated cutting tools, its workshop there was shuttered in the 1970s, and British customers are now served by Eastman’s main factory in Buffalo and a smaller one in China.

 

So when the British electorate stunned the world on Friday with the results of the vote to leave the European Union, it was a shock for Mr. Stevenson, but not because it poses an immediate threat to Eastman’s bottom line or the job security of its heavily blue-collar, 120-strong work force in downtown Buffalo.

 

What most concerns Mr. Stevenson and owners of businesses big and small is what the so-called Brexit says about the shape of economic things to come.

“You never know if there will be a domino effect, and we worry about other countries securing their borders,” Mr. Stevenson said. “We were certainly surprised.”

For all the shock and awe on Wall Street and financial markets around the globe on Friday, the imminent danger to the underlying American economy is relatively small. What’s far more worrisome is whether Britain’s decision represents an end to the economic integration and opening markets that have helped propel sales at companies like Eastman over the last few decades.

 

Since the fall of Berlin Wall in 1989, politics and economics have mostly moved in one direction, with the elites on both sides of the Atlantic favoring policies like the North American Free Trade Agreement with Canada and Mexico, the introduction of the European currency and the entry of China into the World Trade Organization. Business has applauded these moves, but voters are not necessarily on board as they once were.

“I think a lot of the market reaction is less about the financial impact and more about populism and what it means for the liberal economic order,” said Glenn Hubbard, a top economic official to President George W. Bush who now serves as dean of the Columbia Business School.

 

The Brexit vote, he added, reflects a deep distrust of the benefits of the global economic system among a wide swath of voters in Europe and the United States, and a broadly held view that government institutions — whether in Washington or Brussels — are calcifying and don’t work well.

 

 

“Both of those forces have a lot of wind at their back,” he said.

“In the near term, you’re seeing markets being roiled, and feedback effects for the Federal Reserve,” Mr. Hubbard said. But for now, at least in the United States, “I don’t think it’s going to raise recession probabilities.”

When it comes to commerce, Britain is not even among the United States’ top five trading partners — it’s currently the seventh largest, according to the United States Census Bureau, which tracks trade data. American exports to Britain last year totaled $56 billion, or just over 0.3 percentage point of gross domestic product.

Partly that’s a reflection of how the United States, despite leading the era of globalization, remains something of an economic island. Exports account for 13.4 percent of American economic output, according to the World Bank, compared with roughly 30 percent for Britain.

 

The 2015 slowdown in the United States’ biggest trading partner — China — may have blunted domestic growth in the last year, but even that hardly threw the American economy into a tailspin. Nor should Brexit, most experts say.

Jared Bernstein, a liberal economist who most recently served in the Obama administration and is now a senior fellow at the Center on Budget and Policy Priorities, sees minimal pain within American borders. “It won’t be helpful for our economy,” Mr. Bernstein said, but “we won’t take anything like the direct hit that I expect will befall the economy.”

Several economists estimated that the fallout from the vote would probably end up decreasing growth in the American economy by about a quarter of a percentage point or less, while postponing any push by the Federal Reserve to raise interest rates, possibly through the end of 2016.

“The flight to safety means lots of people are flocking to U.S. Treasury bonds, putting downward pressure on interest rates,” Mr. Bernstein said. “One possible outcome is that Fed’s path to higher interest rates may become flatter as these events play out.”

 

Brexit’s impact on the United States economy will mostly be felt through the falling value of the pound and the euro against the dollar, Mr. Bernstein said, which is “likely to slow down inflation and exacerbate our trade deficit.”

A surging dollar would hurt American exporters facing weaker demand from customers in Europe and Asia. In fact, Mr. Stevenson’s main worry on Friday was whether his British competitors might actually benefit in the short term.

“With the pound dropping 10 or 15 percent, it may strengthen a couple of our competitors in the U.K.,” he said. “I think they could be quite happy about it and gain market share.”

 

As befits the owner of a company that survived World Wars I and II, outlasted the Great Depression and the Great Recession, and survived the collapse of the American textile industry — all without abandoning Buffalo — Mr. Stevenson has learned to adapt to potential shocks like Brexit.

Increasingly, that’s meant focusing on making high-tech, software-driven equipment to cut composites and carbon-based fabrics for the aerospace industry and automakers, rather than the woolens and cotton Eastman’s equipment was once designed to slice.

 

Many of Mr. Stevenson’s current customers in Britain are in these sectors, he noted. The dressmakers and hosiers and other clothiers that once populated England’s redbrick towns have long departed.

“Our focus has been to understand where the market is going,” said Mr. Stevenson. Twenty years ago, 70 percent of Eastman’s products were of traditional fabrics; the rest were space-age materials. Now, it is the reverse, which is among the reasons a fifth generation of Stevensons will have a company to take over.

“Our goal has been to maintain the company in Buffalo and as a family business,” Mr. Stevenson said. “My son is 40, and I’m 65, and he is focused on these new materials. This saved our butt.”

For those exporters that have managed to hang on in the industrial heartland of Britain, the Brexit could actually be good news, simply because the pound’s plunge against currencies like the euro and the dollar makes their goods more competitive.

British exports like Rolls-Royce jet engines, high-end Jaguar automobiles and certain food products could get a lift. Last month, for example, Britain exported the largest cargo of wheat to the United States in more than two decades.

So would British hotels and restaurants, eager to host American visitors looking for what could amount to a 10 to 20 percent-off sale.

 

“If you wanted to buy a nice little house in Scotland, today’s the day,” said Kevin A. Hassett, an economist at the conservative American Enterprise Institute.

 

Chief executives of major American companies are paid well to see around corners, and must adapt their businesses even to trends they oppose, or face the consequences in the form of falling stock prices and angry shareholders.

That’s among the reasons General Electric, which relies on foreign markets for more than half its revenue, has been preparing for the kind of political retreat from open markets that the British vote to leave the European Union represents.

“Companies must navigate the world on their own,” G.E.’s chief executive, Jeffrey R. Immelt, said in the commencement speech last month at the N.Y.U. Stern School of Business.

For G.E., he said that meant seeking to achieve “a local capability inside a global footprint.” Today, its 420 factories spread across the world give G.E. “tremendous flexibility,” Mr. Immelt said, with jet engines, power generators and rail locomotives increasingly manufactured at several sites to ensure market access.

“A localization strategy,” Mr. Immelt said, “can’t be shut down by protectionist politics.”

G.E. had prepared for the risk that Britain might vote to leave the E.U. by hedging in foreign currency markets. But beyond that immediate step, a G.E. spokeswoman said on Friday it was too early to discuss longer-term moves the company might make.

 

Mr. Immelt, in a statement, said that G.E., America’s largest manufacturer, which employs 22,000 people in Britain and 100,000 in Europe over all, remains “firmly committed” to both Britain and Europe.

While Brexit’s impact on Britain’s overall economy may be mixed, its London-based financial sector is likely to feel the full force of the coming storm. The City, as London’s equivalent of Wall Street is known, has boomed in the last 20 years as a global financial capital, especially for Continental banks seeking a more market-friendly home than Frankfurt or Paris.

With a recession in Britain now a distinct possibility, some experts worry that a government desperate to create and maintain jobs could seek to save the financial sector by making the City more attractive as an offshore haven.

“This could lead to London becoming even more like the Cayman Islands and other British territories, skirting around regulations, in a race to the bottom for the financial sector,” said Adam S. Posen, a former member of the rate-setting committee at the Bank of England and now president of the Peterson Institute for International Economics in Washington. “This potentially could leave pretty big holes in the financial safety net.”

He pointed to the 2008 crisis involving the insurance giant American International Group, where a hedge-fund-like subsidiary operating in London and under less stringent rules nearly brought down the company and contributed to the financial crash.

 

“They could get away with things in London that they couldn’t get away with in New York,” Mr. Posen said, “So imagine repeating that on a larger scale or a more frequent scale.”

Of course, dangers like those are the hardest to anticipate.

“Right now we’re in one of those points in history,” Mr. Hassett of the American Enterprise Institute said, “where there are lot of ‘unknown unknowns,’” referring to the infamous comment by former Defense Secretary Donald Rumsfeld on the Iraq war.

Consider two very different types of uncertainty, Mr. Hassett explained, citing a well-known economic metaphor. If you bet on a roulette wheel, you know all the possible outcomes and the attendant risks. But now imagine a game where you don’t know all the places the roulette ball might land, or the chances of it falling into different slots or even the prizes if you are fortunate enough to bet correctly.

 

“In those types of situations,” he said, “anything can happen. And if you don’t know what will happen, the optimal strategy might be to assume the worst.”

Змінено користувачем Silentio
Link to comment
Share on other sites

The Government does not need to send a formal letter to European Union leaders in order to begin the UK’s withdrawal from the bloc, EU officials have said.

EU leaders are anxious that the Brexit process should start rapidly following the UK’s referendum, which resulted in a vote to leave the union and the subsequent resignation of Prime Minister David Cameron, who had led the remain campaign.

​Mr Cameron’s decision to delay the process and let his successor handle the ramifications of a Brexit has generated frustration among EU leaders, who are now determined to push the UK for a swift termination of Britain’s membership.

EU officials now say triggering Britain’s exit may be done simply by Mr Cameron confirming the will of the British people at the European Council, which he is due to attend next week.

 

Ну в общем не хотят европейцы ждать до следующего британского премьера - хотят поскорее получить ответ, выходят или нет (запускать артикль 50 или нет).

Link to comment
Share on other sites

С того, что на ровном месте и без особых причин создается опасный пример.

 

Должно быть крыссияне и доунбасяне точно так же бежали на брехорендумы, а на все вопросы "нафига?" отмахивались.

 

Британия, конечно, это не Крым и не Донбасс, это мощное государство с многовековой историей. Но от этого не становится меньшим тот факт, что Британия находится рядом с континентальной Европой и всё, что происходит в последней, будет иметь влияние на UK. И выход Британии происходит как раз тогда, когда это выгодно Хуйлу, в том числе и в плане разобщения ЕС.

Тільки не треба цю мантру - а то Хуйло нападе.

Хуйло як раз не зацікавлений в розвалі ЄС. Йому потрібен ЄС, але такий, де Росія буде грати першу скрипку. Всі вже напевно забули його давнішні ініціативи з європейською системою ПРО (тоді ці ініціативи були відкинуті). А ще раніше в2000-х він обмовився про бажання вступити в ЄС.

 

 

Та і зараз смішно чути про те, що ЄС - то опонент Росії. Хто опонент? Мадяри? Чехи? Французи? Італійці? Німці? Голандці?

Їхні бізнеса сплять і бачать - щоб зняти санкції і знову почати робити гроші з кацапами. І те, що санкції досі не зняли - то в більшості заслуга США.

 

 

ІМНО брити тільки виграють, відновивши тісні партнерські стосунки з Штатами, як у часи Тетчер. Ну, це якщо прем"єром в них буде чувак (або чувіха ;) ) "з яйцями", а не як у нас - рахат-лукум Панамський. Ну і амерам в даній ситуації не варто "щолкать клювом".

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Тільки не треба цю мантру - а то Хуйло нападе.

Хуйло як раз не зацікавлений в розвалі ЄС. Йому потрібен ЄС, але такий, де Росія буде грати першу скрипку. Всі вже напевно забули його давнішні ініціативи з європейською системою ПРО (тоді ці ініціативи були відкинуті). А ще раніше в2000-х він обмовився про бажання вступити в ЄС.

 

 

Та і зараз смішно чути про те, що ЄС - то опонент Росії. Хто опонент? Мадяри? Чехи? Французи? Італійці? Німці? Голандці?

Їхні бізнеса сплять і бачать - щоб зняти санкції і знову почати робити гроші з кацапами. І те, що санкції досі не зняли - то в більшості заслуга США.

 

 

ІМНО брити тільки виграють, відновивши тісні партнерські стосунки з Штатами, як у часи Тетчер. Ну, це якщо прем"єром в них буде чувак (або чувіха ;) ) "з яйцями", а не як у нас - рахат-лукум Панамський. Ну і амерам в даній ситуації не варто "щолкать клювом".

Бред - существование евросоюза с его привлекательностью для пост совецких стран как кость в горле у кацапов. Всегда выгоднее чморить всех по отдельности.

Что мешает/мешало бритам сделать "тісні партнерські стосунки з Штатами", они не в шенгене, со своей валютой, на особых условиях?

Link to comment
Share on other sites

Ну, директиви ЄС вони мусили виконувати. А німці, а особливо французи - любов'ю до Штатів не палають. Того і до поляків насторошене ставлення - вони більше орієнтуються на бритів і амерів.

 

А взагалі теперішній ЄС - цепримарафечений соціалізм. З усіма його перевагами і недоліками. Ну от старше, з більшим життєвим досвідом, покоління проголосувало проти социків. А юні студенти-революсьйонери з вогнем вочах хочуть соціалізму. Ну чисто як в часи есерів, кістяк яких складали студенти.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ну, директиви ЄС вони мусили виконувати. А німці, а особливо французи - любов'ю до Штатів не палають. Того і до поляків насторошене ставлення - вони більше орієнтуються на бритів і амерів.

 

А взагалі теперішній ЄС - цепримарафечений соціалізм. З усіма його перевагами і недоліками. Ну от старше, з більшим життєвим досвідом, покоління проголосувало проти социків. А юні студенти-революсьйонери з вогнем вочах хочуть соціалізму. Ну чисто як в часи есерів, кістяк яких складали студенти.

Какие директивы? По торговле? они спокойно могли и торговали с кем угодно по правилам WTO находясь в ЕС. Теперь смогут индивидуально заключать более выгодные договора (чем вто) со всем с кем захотят, так как  ещё боле выгодных договоров с ЕС уже не будет. Ну зато сейчас буду тесные стосунки с китаем и росией.

Или вы про Великую Британию собирательницу колоний?

 

Голосовали не против социализма, а против "понаехали тут", и из-за прочих сказок типа "да мы же всю Украину​ Европу кормим". Ну зато сейчас заживут.

Змінено користувачем sergiano
Link to comment
Share on other sites

Ну, директиви ЄС вони мусили виконувати. А німці, а особливо французи - любов'ю до Штатів не палають. Того і до поляків насторошене ставлення - вони більше орієнтуються на бритів і амерів.

 

А взагалі теперішній ЄС - цепримарафечений соціалізм. З усіма його перевагами і недоліками. Ну от старше, з більшим життєвим досвідом, покоління проголосувало проти социків. А юні студенти-революсьйонери з вогнем вочах хочуть соціалізму. Ну чисто як в часи есерів, кістяк яких складали студенти.

 

Не тільки. Все трохи складніше,  якщо ще не перглянули, раджу таки статтю з НЙТ, яку я запостив. Там досить виважено все викладено, бо в Штатах на ЄС та його потуги за останні 20 років існують набагато більш радикальніші точки зору.. І та, яку відстоюю я, ще далеко не сама крайня :D

Link to comment
Share on other sites

Та і зараз смішно чути про те, що ЄС - то опонент Росії. Хто опонент? Мадяри? Чехи? Французи? Італійці? Німці? Голандці?

 

Оппонент раши - именно ЕС, а не гансы или жабоеды по отдельности.

 

 

Їхні бізнеса сплять і бачать - щоб зняти санкції і знову почати робити гроші з кацапами.

 

Как и многие украинские, как показала практика.

Link to comment
Share on other sites

Ну от старше, з більшим життєвим досвідом, покоління проголосувало проти социків. А юні студенти-революсьйонери з вогнем вочах хочуть соціалізму.

 

студенти-революсьйонери в первую очередь хотят открытых границ и общих правил игры для всех.

Link to comment
Share on other sites

Вышел из сумрака.

Я не верю, что они решатся выйти из ЕС даже после голосования. Найдут тысячу отмазок чтобы остаться. Но, если все таки решатся, первое что случится - это страшное падение цен на недвижимость. Такое уже было в 1992 году, когда рулила Тэтчер "Black Wednesday".
Чтобы удержать недвижимость процентная ставка последние годы была минимальная , а сейчас пришло время ее поднимать. Мало кто берет моргейч с фиксированным процентом, обычно процент плавающий.

Так что Фома, скидывай свою хату, пока не поздно. Когда работники из ЕС начнут покидать Лондон и процентная ставка на моргейчи подрастет, от недвижимости будут отказываться все. Если ты взял хату, например, за 350 тысяч и тебе набросили 2% то это плюс 7 тысяч в год или  600 фунтов к твоему моргейчу каждый месяц...
Скидывай, послушай добрый совет....

Змінено користувачем Kot
Link to comment
Share on other sites

Бритиша обожают Испанию, их там проживает больше миллиона. Во Франции около 300 тысяч. По ВВС уже показывали рыдающих англичан, которых будут вынуждены вернуться в дождливый Лондон.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Оппонент раши - именно ЕС, а не гансы или жабоеды по отдельности.

 

 

Оппонет Хуйла - брюссельские бюрократы? :lol2:

 

Без Германии и Франции не принимаетя ни одно существенное решение в рамках Унии!

А сама она просто фиговый листок для прикрытия жизненных интересов их политических и экономических элит. Остлаьным же кидают кость, дабы не гавкали сильно. Да вот проблема, кости на всех стало не хватать и пошла играть шарманка :lol2:

Змінено користувачем Silentio
Link to comment
Share on other sites

Бритиша обожают Испанию, их там проживает больше миллиона. Во Франции около 300 тысяч. По ВВС уже показывали рыдающих англичан, которых будут вынуждены вернуться в дождливый Лондон.

Ну те кто 5+ лет там живёт то остаться без проблем. Но для старичков начнутся приколы с двойным налогообложением, невыплатой пенсий и пособий и тп. :(

Да уж, недвижимость в коста дель сол и коста бланка подешевеет на славу :)

Link to comment
Share on other sites


×
×
  • Створити...